YÜKLENİYOR

Hakkımızda

Bafra Ticaret ve Sanayi Odası; 1903 yılında Eski Belediye Caddesinde kuruldu. O yıllarda tütün yetiştiriciliğinde Bafra Türkiye'nin en önemli merkezi konumundaydı. Yerli ve Yabancı Tütün Tüccarlarının yöreye çok sık gelmesi ve ihracat nedeni ile oluşan ihtiyaca cevap verebilmesi amacıyla kurulmuştur.Zaman…

Devamı

İletişim Bilgileri

Telefon

0362 543 10 75
0362 542 58 48

E-Posta

info@bafratso.org.tr

Adres

Hacınabi Mah. Tekel Cd. No:53- Bafra/SAMSUN

Vize İşlemleri

Değerli Üyemiz, web sayfamızda bulunan formalar, dilekçe örnekleri ve diğer bilgiler ilgili konsoloslukların web sayfalarından alınmıştır. Lütfen daha güncel bilgiler için ilgili konsolosluğun web sayfasına bakınız. Avrupa Birliği Konseyi`nin 01.06.2006 tarihinde aldığı karar uyarınca 01.01.2007 tarihi itibariyle bütün Schengen ülkeleri (Belçika, Danimarka, Almanya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İslanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Avusturya, Portekiz, İsveç, İspanya) Schengen vize harcını 60,00 AVRO`ya artıracaklar. Bununla birlikte vize harcı uluslararası ortalamaya denk düşmektedir. Bu düzenleme ulusal vize harçlarını kapsamamaktadır.

Bulgaristan'ın AB'ye tam üye olması nedeniyle 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren sınır kapılarında transit vize verme uygulamasına son verilerek bu vizeleri dıs temsilciliklerinden alma Şartı getirilmiştir.

Ayrıca 1 Ocak 2007 tarihinden önce Bulgar sınır kapılarından çift transit vize alan Türk vatandaşlarının 31 Ocak 2007 tarine kadar Bulgaristandan transit geçiş yapabileceklerdir. Bu tarihten sonra geçiş yapmak isteyenlerin ise transit vizelerinin geçerlilik süresi 31 Ocak 2007 den sonra sona eriyor olsa dahi bu ülkenin dış temsilciliklerinden transit vize almaları gerekmektedir. PASAPORTLAR ALMANYA KONSOLOSLUĞUNA ÇARŞAMBA SABAHI GÖNDERİLMEKTEDİR. BU NEDENLE TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ EN SON SALI GÜNÜ MESAİ BİTİMİNE KADAR ALINMAKTADIR.

VİZELER İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER

PASAPORT

En az 6 ay geçerlilik süresi ve boş vize sayfası bulunması gerekmektedir.

İlk defa Schengen vizesi alacak olanların Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesinden daha önce çıkarılmış başka bir pasaportu olmadığına dair belge almaları gerekmektedir.

Yeni pasaportunda hiç vizesi olmaayan kişilerin eski pasaportunu da getirmeleri gerekmektedir.

2 ADET FOTOĞRAF

Fotoğraflar mutlaka yeni çekilmiş ve vesikalık olup, arka fonu açık gri veya beyaz tona yakın olmalıfır. (Bazı konsolosluklarda 4 adet fotoğraf istenmektedir.)

VİZE FORMU

Vize formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. (Daktilo veya tükenmez kalem ile okunaklı olarak)

İngiltere Konsolosluğu vize formlarının mutlaka siyah tükenmez kalem ile doldurulmasını talep etmektedir.

KONSOLOSLUĞA HİTABEN DİLEKÇE

Firmanın antetli kağıdına vize talep edilen kişinin firmadaki görevini, gidilecek ülkeye seyehat nedenini, orada bulunduğu süre içinde hertürlü kaza,hastalık acil tedavi ve acil hastahane masraflarının vb. gibi tüm masraflarının şirket tarafından karşılanacağının ve vize müddeti içinde geriye dönüleceğinin TAAHHÜT edildiği yetkililerce imzalanmış ve kaşelenmiş dilekçe. Bu dilekçe örnek olup içerik olarak konsolosluklara göre değişiklik göstermektedir.

ODA SİCİL KAYIT SURETİ

Yeni tarihli Oda Sicil Kayıt Sureti. (Faaliyet Belgesi)

TİCARET SİCİL GAZETESİ

Vize talep eden kişinin şirketteki durumunu gösteren yeni tarihli Ticaret Sicil Gazetesinin, okunaklı fotokopisi. (Gazeteler mutlaka tam sayfa halinde fotokopi çekilmelidir.)

İMZA SİRKÜLERİ

Firma imza sirkülerinin fotokopisi.

VERGİ LEVHASI

Vergi levhası fotokopisi. (Bazı konsolosluklarda vergi levhasına ilaveten bilançoda istenebilir.)

DAVET YAZISI

Bağlantıda olduğunuz firmadan adınıza hitaben antetli kağıda yazılmış kaşeli-imzalı Konsolosluğa verilmek üzere DAVET YAZISI (Fax olabilir)

İŞ BAĞLANTILARI

İş bağlantılarının belgelerin fotokopileri. (Faturalar-Gümrük Çıkış Beyannameleri.)

FUAR BELGELERİ

Fuara bizzat katılımcı olan firmaların fuar ile ilgili katılım evraklarının fotokopileri. Bir fuarı ziyaret için gidenler ise mutlaka gidecekleri fuarın giriş kartını temin edip ibraz etmeleri gerekmektedir.

OTEL REZERVASYONU

Kalacağınız süre kadar otel rezervasyonunuzun yazısı.(İbraz edilemez ise vizenin reddine sebep olabilir.)

S.S.K.' LI OLANLAR İÇİN

SSK' lı olarak çalışanlar için SSK'dan yeni tarihli olarak tasdik edilmiş işe giriş bildirgesi. Eğer şu anki işinde 6 aydan daha az süredir çalışıyor ise ilaveten geçmiş çalışmışlığının ispatı için SSK'dan geçmiş dönemlere ait prim dökümü gerekmektedir. Geçmişte Bağ-Kur'lu olarak çalışanlar ise Bağ-Kur' dan belge ibraz etmelidirler.

MAAŞ BORDROSU

SSK'lı olarak çalışanlar için en son maaş bordrosu, Sözleşmeli olanlar için Noter tastikli sözleşme eklenmesi gerekmektedir.

SEYEHAT SAĞLIK SİGORTASI

Schengel ülkelerine seyahat edecek olan kişilerin seyahatleri süresince geçerli olacak olan SEYEHAT SAĞLIK SİGORTASI' nı mutlaka yaptırmaları gerekmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortasının İçeriği Aşağıdaki Şekilde Olmalıdır:

1-Sigorta Vize talep edilen süre kadar olmalı,

2-En az 30.000 Euro teminatlı olmalı,

3-Tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalı,

4- Her türlü acil tedavi ve acil hastane masraflarını içermelidir. SSK'lı olanlar için alınan AT-11 belgesi kabul edilmemektedir.

ODA VE KONSOLOSLUK VİZE ÜCRETLERİ

Odamız vize işlemlerinin takibinde 40 TL ücret almaktadır. Konsolosluklar tarafından talep edilen vize süresine göre ücret alınmaktadır.

EŞ VE ÇOCUKLARIN VİZE TALEPLERİ

Eğer eşiniz ve çocuklarınıza da vize talep edecek iseniz;

Onlar içinde birer adet vize formu doldurmanız, imzalatmanız,

Her biri için Konsolosluğa hitaben Taahhütname şeklinde dilekçe yazılacak.

Her biri için Konsolosluk Taahhütnamesi imzalatılacak.

Her biri için Seyehat Sağlık Sigortası yaptırılacak.

Eğer vize talep ettiğiniz çocuğunuz öğrenci ise okulundan ÖĞRENCİ BELGESİ alınmalıdır.


ODAMIZ PASAPORT VE VİZE İŞLEMLERİ İÇİN ARİVA TURİZM SEYAHAT ACENTASI 

(Tel.:( 0312) 427 13 14 ) İLE ANLAŞMALIDIR.

Paylaş :